Národní park vulkán Irazů
Poloha: Provincie Cartago, 30 mil východně od San José
Rozloha: 2 309 ha
Národní parku zahrnuje nejvyšší aktivní vulkán v Kostarice ( 3 432 m. n m.) a jeho jméno je snad odvozeno od původního ara-tzu ( bod hromu). V roce 1 723, za působnosti španělského guvernéra Diega de la Haya, se tento vulkán probudil a ničivou silou zasáhl město Kartágo, které bylo značně poškozeno a do své původní krásy už nebylo obnoveno. Jeden z kráterů nese jméno tohoto guvernéra. Poslední velké erupce probíhaly letech 1963 – 1965 a vypukly přesně 19. 3. 1963, když byl na oficiální návštěvě Kostariky J. F. Kennedy. Popel z Irazů tehdy pokryl přilehlé oblasti až po San José a způsobil značné škody v zemědělství a průmyslu. Od té doby dochází k občasným menším erupcím a výronům lávy. Vulkán je soustavně monitorován.
Vulkán má pět kráterů. Hlavní atrakcí je Crater Principal, zaplněný jezerem, které má nádhernou pastelovou zelenou, někdy žlutozelenou barvu. Tato zelená barva je způsobena minerály, které jsou smívány dešti ze stěn kráteru. Crater Principal má v průměru 1 050 m a je až 300 m hluboký. Druhý velký kráter Diego de la Haya je položený výše a má v průměru 690 m je 80 m hluboký.
Až na vrchol vede kvalitní asfaltová silnice, je zde malé informační centrum, obchod se suvenýry a kavárna. Od návštěvnického centra vede široká promenáda ke kráteru a podél něj, vede v podstatě přes největší plochý kráter Crater Hermosa. Celá procházka není delší než 1 km. Další krásná vyhlídka na všechny krátery je od meteorologické a seizmografické stanice, kam vede také asfaltová silnice. Během jasného dne je možné vidět oba oceány.
Otevírací doba: 8:00 – 16:00
Vstupné: 6 USD
POZN: Je doporučeno navštívit národní park co nejdříve ráno, vzhledem k vysoké nadmořské výšce se kráter brzy halí do mraků, i když je hezké počasí. Nám se vyplatila taktika ubytovat se v blízkosti a vyrazit brzy ráno. V 9 hodin bylo nebe bez mráčků a žádná mlha nezahalovala nádherné zelené jezero v kráteru. Když jsme před desátou odcházeli, začala do kráteru klesat mlha.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz