Národní park Tenorio
Vulkán Tenorio spolu s vulkánem Arenal je součástí chráněné oblasti Guanacaste Cordillera, národní park má rozlohu 12 872 ha a nejvyšší vrchol 1916 m.
Hlavní atrakcí národního parku je řeka Celeste. Ta je pozoruhodná sytě modrou barvou vody, což je způsobeno vylučováním síry a uhličitanem vápenatým. Součástí národního parku jsou 2 vulkány, vulkán Tenorio a vulkán Montezuma. Jak vulkán Tenorio s více krátery, tak vulkán Montezuma s dvojitým kráterem, jsou považovány za dormantní, historicky nebyly zaznamenány žádné erupce. Sopečná aktivita sopky Tenorio se tak omezuje na fumaroly, horké prameny a bahenní hrnce. S průvodcem je možné podniknout dvoudenní trek a vystoupat až ke kráteru.
Park pokrývá primární mlžný prales a deštný prales, který oplývá florou a faunou. Jsou zde vodopády, řeky, termální prameny a jezero Laguna La Danta ( “Tapíří jezero” – za soumraku je zde možné pozorovat tapíry). Jistou botanickou zvláštností je rostlina jicaro danto ( Parmenteria Valerii), která má plody podobné velkým okurkám a tyto plody rostou přímo z kůry. Ze zvířat zde můžete najít mravenečníky, pekari, tapíry, paky, jaguáry a vřešťany.
Klimatické podmínky: srážky 4000 – 8000 mm ročně, období dešťů od května do ledna, průměrná teplota 24 °C
Vstupné: 6 USD
Otevírací doba: 8.00 – 16.00
POZN: Ač je národní park poměrně obtížně přístupný, je zřejmě dost oblíbený mezi místními a v poslední době je hojně nabízen i cestovními kancelářemi z Fortuny. Při cestě zpět jsme potkávali hodně lidí. Platí pravidlo, že čím dříve tu budete, tím lépe. Vezměte si plavky, koupání v říčce a termálních pramenech je příjemné. Na mapě není do národního parku nakreslená silnice, ale je tam. Do parku vede hrubá kamenitá cesta, pevná a při pomalé jízdě snadno sjízdná. Z Upaly směrem na Bijaguu je na hlavní silnici směrovka do národního parku . Z odbočky je to dalších asi 11 km po šotolinové cestě.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz