Národní park Vulkán Arenal
Poloha: San Ramon, Tilarán, mezi úpatím pohoří Cordillera Tilarán a pláněmi San Carlos, 15 km z města Fortuna, 160 km ze San José.
Rozloha: 12 124 ha
Národní park obklopuje sopku Arenal a je součástí Arenal Tilaran Conservation Area. Je jedním z nejnavštěvovanějších destinací v Severní zóně. Arenal je stratovulkán, který se vypíná do výšky 1657 metrů. Sopka je jednou z nejmladších těles podobného vzniku v oblasti Kostariky, která je tvořena převážně adezity. Současně je jedinou sopkou v Kostarice, která je nepřetržitě aktivní po celou dobu, co se po čtyřech stech letech probudila. Stalo se tak 29. července v roce 1968. Kostaričané považovali sopku za vyhaslou a nazývali ji prostě Cerro Arenal – kopec Arenal a na jeho úpatí hospodařili farmáři. V 7:30 ráno najednou Arenal explodoval a vytvořily se 3 krátery označované nenápaditě jako A, B, C. Arenal pohřbil 3 vesnice Tabacón, Pueblo Nuevo & San Luís, v nichž zahynulo 89 lidí. V dalších dnech chrlil Arenal lávu, popel a vyhazoval sopečné pumy a pokryl jimi 15 km2. Sopečné pumy vážily i několik tun a vyletovaly rychlostí 600 m za sekundu až do vzdálenosti 1 kilometru.
V současnosti je vulkán aktivní a chrlí lávu každý den v intervalech 2 minuty až 45 minut. Nejsou to ale velké proudy lávy, které osvětlují celou sopku, jak je na některých pohlednicích, ale jen tenké pramínky. Doprovodné zvuky jsou někdy silné, někdy téměř nejsou slyšet. Navíc vrchol sopky je po většinu času zahalen mraky, a tak si člověk nemůže dělat příliš velké naděje, že uvidí sopku jako z pohlednic, natož rudé výrony lávy.
Národním parkem přímo kolem sopky vede několik krátkých turistických tras: Heliconias, Coladas, Tucanes a Los Miradores. Los Miradores (1,2 km ) vede na vyhlídkovou plošinu, Sendero Heliconias vede k tokům lávy z roku 1968 a ukazuje vegetaci, která se tu začíná objevovat, Sendero Coladas ( 2,8 km obchází Arenal východním směrem k tokům lávy z roku 1 992 a vyhlídce na jezero Arenal a napojuje se na Sendero Tucanes, která prochází lesem.
V okolí sopky se nachází množství teplých pramenů, kolem kterých byly vybudovány termální lázně ( Tabacon, Baldi a další ).
Vstupné: 6USD
Otevírací doba: 8:00 - 16:00

POZN: Mnoho hotelů ve Fortuně se pyšní heslem „Volcano view“. Výhled na vulkán sice mají hezký, ale toky lávy v současnosti v noci neuvidíte. Ty směřovaly v roce 2007 na jihozápadní stranu vulkánu.

Co lze navštívit v okolí:

Jezero Arenal: Původní jezero Arenal bylo zvětšeno trojnásobně, aby zde vznikla obří hydroelektrárna, která zásobuje elektřinou 70 % celé Kostariky. Jezero pokrývá 85,5 km 2. Jezero je dobrým místem pro provozování windsurfingu.

Cerro Chato: Chato je vyhaslý vulkán jihozápadně od Arenalu. Dosahuje výšky 1 140 m nad mořem a kráter o průměru 550 metrů je zaplněný jezerem. Z Fortuny sem nabízejí cestovní kanceláře jednodenní pěší túry. Podle fotek je to krásné místo s jezerem ukrytým v džungli, odtud se naskýtají výhledy na vulkán Arenal a určitě je možné pozorovat ptáky a všemožné kostarické živočišstvo. Takže stačí jen mít čas…

Vodopád La Fortuna: Vodopád 5,5 km od Fortuny, je tu brána u které se vybírá vstupné 6 USD, pak následuje chodníček, několik stánků s předraženým občerstvením a nakonec krásný výhled na 70 metrový vodopád řítící se džunglí do jezírka. Od vyhlídkové plošiny vede prudký sestup dolů a můžete se v jezírcích u vodopádu odměnit ledovou koupelí. Cestovky z Fortuny nabízejí k vodopádu jízdu na koních.

Horké prameny: Kolem horkých pramenů byla vybudována koupaliště. Největší jsou Tabacon a Baldi a Eco Termales. Baldi jsou levnější, vstup stojí jen 25 USD ( některé cestovky ve Fortuně vám prodajjí vstupenku cca za 17 USD, případně nabídnou nějaký výhodný balíček). Baldi nabízejí nejlepší výhledy na noční Arenal. Vstup do luxusních termálních lázní Tabacon stojí 45 USD. Vstup do Eco Termales je potřeba rezervovat předem, protože omezují vsup na 100 hostů na jeden ze 3 denních cyklů a zajišťují tak větší pocit soukromí. Nemají výhled na Arenal. Vstupné je 21 USD.

Visuté mosty:
Visuté mosty severozápadně od Arenalu. 15 visutých mostů vede deštným lesem nebo poskytuje výhledy na vulkán Arenal. Vstupné bez průvodce stojí 20 USD.

Jeskyně VenadoPopis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz