Cartago
Poloha: Město leží 1440 m n/m mezi pohořím Cordillera Central a Cordillera de Talamanca, 3 km jihovýchodně od San José.
Cartago bylo do roku 1823 hlavním městem Kostariky. Byly založeno v roce 1563 Juanem Vasquezem de Coronado. Město bylo první španělskou osadou v zemi. Jedním z důvodů, proč Cartago přestalo být hlavním městem, byla jeho přílišná blízkost sopce Irazu, která se nachází… Během erupcí v roce 1724 Irazu zničila téměř celé město. Další ničivé erupce přišly v letech 1841 a 1910.
Ve městě se nacházejí jedny z nejkrásnějších kostelů v zemi. Z kostela Iglesia de la Parroquia zbyly po zemětřesení už jen ruiny ( Jako Las Ruina je také běžně nazýván ). Kostel byl vysvěcen v roce 1575 a zničen při zemětřesení ve stejném roce. Byl přestavěn ale při dalším silném zemětřesení v roce 1910 byl zničen znovu. Lidé z Cartaga věřili, že to bylo zlé znamení a kostel už dál neopravovali. Uvnitř jeho trosek je krásná zahrada ( většinou je uzavřená ).
Na hlavním náměstí se nachází velká modrobílá Basílica de Nuestra Seňora de los Ángeles. Basilika byla zničena zemětřesením v roce 1920 a poté v roce 1926 zrekonstruována v byzantském stylu. U hlavního oltáře stojí soška černé Madony - La Negrita. Soška je známá v celé zemi, protože má prý léčivé schopnosti. Venkovská dívka Juana Pereira ji nalezla v roce 1635 a protože poté se událo několik zázraků ( soška se přemístila z domu Juany vždy sama na místo nálezu), bylo rozhodnuto postavit basiliku na místě objevu sošky z černého kamene. Za oltářem můžete sejít po schodech do krypty, kde se nachází skála, na které Juana panenku objevila. Mnoho poutníků navštěvuje každoročně město při příležitosti svátku Pany Marie Andělské ( 2. srpna ) a absolvují svoji motlitbu po kolenou od vchodu kostela až k oltáři. V okolních obchodech je k dostání léčivá voda z místního pramene.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz