Národní park Manuel Antonio

Poloha: Aguirre, Puntarenas, nachází se ve střední části pacifického pobřeží, 7 km jižně od města Quepos, v provincii Puntarenas, 174 km ze San José.
Rozloha: 682 Ha pevniny a 55 000 Ha. moře
Národní park bezesporu soutěží o prvenství mezi nejkrásnějšími místy v Kostarice. David Rais Wallace popisuje ve své knize "The Quetzal and Macaw": "I přes svou malinkou rozlohu, ještě počátkem 90. let vynikal neobyčejnou rozmanitostí živočišných a rostlinných druh. Stěží bych nalezl srovnatelný deštný les, kde bych viděl tolik zvířat. Na krátké cestě vedoucí z pláže do hor viseli z větví lenochodi tříprstí jako chlupaté koberce každých pár set metrů. Tlupy kotulů rudohřbetých se čile živili na větvích…". Národní park vznikl v roce 1972, kdy byla tato oblast takřka za pět minut dvanáct zachráněna před vymýcením, aby se vytvořil prostor pro nové prázdninové centrum.
V parku se nacházejí 4 zajímavé geomorfologické jednotky: 1. tombolo Punta Catedral, jak je označován písečný pás mezi poloostrovem Catedral a pevninou oddělující pláž Manuel Antonio a Espadilla Sur 2. Puerto Escondido blow hole - tj. jakýsi "mořský gejzír" 3. Serrucho Point - skála připomínající pilu a mořské jeskyně 4. předkolumbovská podvodní želví past - val z kamení, který je možný vidět např. na západním konci pláže Manuel Antonio při odlivu
Jsou zde 4 pláže, 1. Playa Espadilla, 2. Playa Manuel Antonio - nejvhodnější ke koupání, 3. Playa Gemela 4. Playa Escondido,
Park je domovem 109 druhů savců a 184 druhů ptáků. Jedním z nejzajímavějších savců, který zde žije, je kotul rudohřbetý (Saimiri oerstedii, španělsky mono titi ). Jedná se o malou opičku která má do délky pouze 25 -35 cm ( s ocasem až 45 ). Kotul je společenské zvíře, které se sdružuje do tlup až o 40 jednotlivcích. Často je vidět spolu s malpami kapucínskými. Kotul je na seznamu ohrožených zvířat blízko vyhynutí a je endemickým druhem Kostariky a vyskytuje se jen v několika oblastech pacifického pobřeží. Dalšími savci, které zde zahlédnete, jsou oba druhy lenochodů, mývalové jižní, nosálové, vřešťani a malpy. Laguny jsou domovem kajmanů a hroznýšů.
Otevírací doba: 7:00 - 16:00
Vstupné: 7 USD
POZN: Před vstupem do národního parku musíte překonat řeku, jsou zde převozníci ( 1 USD na osobu ). Nenechte se zmást, pokud nenavštěvujete národní park zřejmě v období po mohutných deštích, dá se řeka přebrodit a nenamočíte se více jak po kolena. Varováním, že v řece jsou krokodýli, se neznepokojujte, přežili jsme my i ostatní turisté. Šířka brodu odpovídá délce dvou loďek postavených za sebe. Není nutné si najímat průvodce, ale je dobré se zdržet poblíž některé skupiny a vyslechnout si, na co průvodce upozorňuje a ukazuje. Kotula nebo vřešťana budete necvičeným zrakem hledat mnohem hůř. Manuel Antonio byl park, ve kterém jsme potkali nejvíce turistů. Důvodem je jeho snadná dostupnost, krátké a nenáročné procházky, pláže vhodné ke koupání a dostupné služby.

Manuel Antonio

Městečko před vstupem do národního parku Manuel Antonio, z Queposu sem vede uzoučká silnice, která stoupá serpentinami do kopce a v sezóně tu může být opravdu rušno. Pokud chcete pokračovat dále na jih, musíte se vrátit zpět do Queposu. Podél silnice je spousta ubytovacích zařízení. Mimo sezonu není takový problém sehnat i levnější ubytování přímo v Manuel Antoniu. V Manuel Antoniu se nachází krásná pláž Espadilla a podél ní desítky stánku v nichž se prodávají sarongy, vázičky, šperky, hamaky a jiné typické zboží. Jsou zde samozřejmě rušné restaurace, bohužel zde není žádný normální obchod s potravinami.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz