Oblast Monteverde, Santa Elena
Oblast Monteverde, Santa Elena

Téměř žádný turista při své návštěvě Kostariky nevynechá oblast Monteverde, v pohoří Tilarán. Na svazích Tilaránu se totiž nachází unikátní deštný a mlžný les, který je chráněn několika soukromými rezervacemi.
Poloha:

Rezervace Monteverde ( Reserva Biológica Bosque Nuboso Monteverde )

Monteverde je rezervace, která za svůj vznik vděčí soukromým iniciativám a organizacím, které od roku 1972 začaly skupovat půdu za účelem její ochrany. V současnosti je rezervace řízena neziskovou organizací Tropical Science Center. Nyní rezervace Moneverde chrání mlžný prales na ploše 14 200 ha. Rozkládá se na karibských svazích pohoří Tilarán. Les zde po většinu roku zůstává zahalen mlhou a mraky, což vytváří příhodné prostředí pro bujný růst epifityckých rostlin, mechů, liišejníků a kapradin
Mlžný les je jedním z nejunikátnějších ekologických systémů na světě. Vzniká kombinací proudění větrů a geografické polohy. Když pasáty vanou ze severovýchodu, z teplého Karibiku, narazí na svahy pohoří Tilarán a teplý vzduch je vyhnán do vyšších poloh, kde se ochlazuje a kondenzuje. Tak se vytváří mlha, drobné kapky a mraky. Pokud jsou vrcholky hor, které jsou zahalené do těchto mraků, porostlé hustým lesem, mohou pohltit obrovské množství vlhkosti. Taková ekozóna funguje jako regulátor vlhkosti, jako jakási houba, která vsakuje vlhkost v období dešťů a uvolňuje vlhkost v období sucha.
V Monteverde je pro turisty otevřeno 13 km značených turistických stezek a jeden 100 m dlouhý visutý most.
Vstup: 13 USD
Otevírací doba: 7:00 - 16:00
POZN: Před vstupem do rezervace Monteverde se nachází Galerie Kolibri, malinký obchůdek se suvenýry, obrazy a fotografiemi kolibříků. Před tímto obchůdkem jsou umístěna nápojítka pro kolibříky. Je to ideální prostředí pro jejich fotografování. My jsme zde strávili více než hodinu a pokoušeli se svojí amatérskou technikou zachytit kolibříky a především kolibříky v letu. Ve srovnání se zahradami La Paz je to tu mnohem lepší a méně frekventované prostředí pro pozorování. Ani my ani kolibříci jsme tu nebyli rušeni. Lonely planet varuje před přeplněností rezervace turisty. My jsme zde byli sice mimo turistickou sezonu, ale zahlédli jsme pouze 2 auta na parkovišti před vstupem.

Bosque Eterno de los Niňos


V oblasti Monteverde vznikl také dětský projekt, který vyburcoval děti a školy z celého světa a tyto děti organizovaly sbírky na záchranu mlžného pralesa. Z peněz takto získaných byl nakoupen "Dětský les" - Bosque Eterno de los Niňos o rozloze 17 400 ha. Z větší části je nepřístupný, ale i zde vedou kratší turistické stezky a je možné absolvovat noční pozorování zvěře.


Rezervace Santa Elena ( Reserva Santa Elena )

Rezervace chránící mlžný les v pohoří Tilarán, západně od Rezervace Monteverde. Rezervace byla založená v roce 1989 a řízena je vysokou školou v Santa Eleně. Ve srovnání s rezervací Monteverde je mnohem menší. Její rozloha je pouze 310 ha. Přesto je zde přístupných 12 km turistických chodníků. Může nabídnout v podstatě totéž co rezervace Monterverde, cestičky zde nejsou tak upravené, je mnohem méně navštěvovaná. Protože zde není tolik znát přímé působení větrů, jsou zde o něco vyšší teploty než v Monteverde, proto jsou některá místa více prosvětlená. Nachází se zde i sekundární les.
Vstup: 10 USD
Otevírací doba: 7.00-16.00

Monteverde

Monteverde je vesnice situovaná na jihu mlžného pralesa ( 172 km ze San José, v pohoří Tilarán). Byla vybudována na počátku 50tých let komunitou kvakerů, kteří se přesunuli do Kostariky v reakci na uvěznění 4 kvakerských mužů, kteří jakožto pacifisti odmítli být odvedeni do Korejské války. Kvakeři se do Kostariky přesunuli jednak proto, že kostarická vláda zrušila armádu a kvůli ideálním podmínkám pro chov dobytka. Kvakeři začali produkovat mléko a sýr, později založili obchodní společnost, která je významným producentem mléčných výrobků v Kostarice.
POZN:
V podstatě se nepozná, kde končí Santa Elena a začíná Monteverde. Více služeb turistického ruchu je však soustředěno v Santa Eleně.

Santa Elena

Městečko, východisko do rezervací Monteverde a Santa Elena. Je zde velké množství hostelů a hotelů, turistických agentur a jiných služeb pro turisty. Jakmile si vyhlédnete nocleh v Santa Eleně, hoteliér už se postará, aby vám nabídl celou škálu místních atrakcí, je už na vás, co si vyberete. Nabízeny jsou především tzv. canopy tours ( sjezd na lanech mezi korunami stromů), visuté mosty a pozorování zvířat s průvodci. Kromě těchto atrakcí je zde k navštívení ranarium, serpentarium, expozice hmyzu, motýlí zahrada, továrna na výrobu sýrů a jiné další.
My jsme využili služeb společnosti Selvatura a byli jsme spokojeni. V Santa Eleně působí 3 větší agentury nabízející canopy tours a procházku po visutých mostech v korunách stromů a rozsah poskytovaných služeb je zhruba srovnatelný ( rozdíly jsou minimální - plus minus jeden most, tarzan jump nebo šplhání po fíkusu apod.) . Faktem je, že Selvatura vybudovala zavěšené mosty v krásném prostředí mlžného pralesa a canopy probíhá rovněž v tomto prostředí. Ačkoliv se nejednalo přímo o rezervaci, mlžný prales byl natolik autentický, že jsme usoudili, že není nutné absolvovat túru v rezervaci Monteverde.


Přístup: Pokud nemáte pronajaté auto, velmi výhodné je spojení jeap - boat - jeap z Fortuny, toto spojení je také velmi rychlé, pouze 3 hodiny. Někdy může být jeap nahrazen projížďkou na koňském hřbetě. Vedou sem 4 různé silnice, všechny jsou po hrubé šotolině. Opět je v průvodcích líčen katastrofální stav těchto cest. Ve skutečnosti to není nic hrozného, cesty jsou hrubé, ale dostatečně zpevněné, což znamená, že auto s vámi asi 30 km pořádně drncá, ale jinak je sjízdnost dobrá. Auto se zvýšeným podvozkem je samozřejmě nutností.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz