Palmar Sur
Město na jihozápadě Kostariky, v provincii Puntarenas, řeka Río Grande rozděluje Palmar na 2 části, Palmar Sur a Palmar Norte.
V okolí jsou rozsáhlé banánové plantáže, město je dopravním uzlem, bránou na poloostrova Osa. Nacházejí se zde kamenné koule z předkolumbovské doby, jejichž původ je dosud záhadou. Byly objeveny při rekultivaci krajiny společností United Fruit ve 40. letech 20. století. Zájem o ně se mezi vědci rozpoutal až v letech 60. V Kostarice se jich nacházejí stovky, jsou v rozměrech od několika centimetrů až dva metry v průměru, některé váží až 16 tun. Jsou to zřejmě díla lidské ruky, ačkoli důvod jejich vzniku a způsob opracování je předmětem nejrůznějších dohadů. Nedokončené koule nebyly nikde nalezeny. Nejsnadněji je ve větším množství můžete nalézt v části Palmar Sur v místním parčíku, největší koule se nachází na pozemku místní školy. Jiné obří koule jsou umístěny na nádvoří Národního muzea v San José.
Tipy: Parčík v Palmar Sur se nachází blízko letiště, orientačním bodem při hledání koulí pro vás může být historická lokomotiva, která stojí poblíž.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz