Národní park Vulkán Poás
Rozloha: 6,506 ha
Národní park se soustřeďuje kolem vulkánu Poás a nachází se v provincii Alajuela, 47 km od města Alajuela, ( směr San José - Alajuela - Fraijanes - Poasito 56 km). Je jedním z nejstarších, nejznámějších a také nenavštěvovanějších národních parků.
Vulkán Poás je aktivní stratovulkán a tyčí se do výšky 2 708 m.n.m. Hlavní aktivní kráter je 1,3 km široký a 300 m hluboký. Na dně je jezero s horkou vodou o průměru 350 m (teplota vody 40 °C), které má za jasného počasí blankytně modrou barvu. Severně od hlavního kráteru se nachází vyhaslý kužel Von Frantzius, místo nejstarší sopečné aktivity. Další z vyhaslých kráteru je zaplněný temně modrým jezerem Botos ( průměr 400 m) a zhruba 7 500 let již nevykazuje žádnou sopečnou aktivitu. Voda z jezera Botos pochází z dešťů a je řekou Angel ( přítok řeky Sarapiquí ) odváděna až do Karibiku.
Vulkán Poás má dlouhou historii sopečné aktivity, první záznamy pocházejí z let 1747 a 1834 (popel z vulkány se rozšířil až do vzdálenosti 30 mil). V roce 1910 Poás vychrlil sloupce popela až do výšky 8 000 m, výraznější sopečná aktivita se opakovala v letech 1952 -1954. Současná sopečná aktivita Poásu se omezuje na cyklické erupce podobné gejzírům ( proudy bahnité vody spolu s vodní párou). Tyto erupce zařadily Poás mezi největší gejzíry na světě. Od roku 1989 mírně vzrostly emise plynů, které vyvolaly kyselé deště ničící kávové plantáže v Centrálním údolí.
Z parkoviště vede na vyhlídkovou plošinu široká silnice vhodná i pro vozíčkáře. Jsou tu i 2 další okruhy - Sendero Botos (1,4 km) a Sendero Escalonia ( 1 km). Sendero Botos vede zpočátku trpasličím mlžným pralesem až k laguně Botos. Prales je hustý, tmavý, vlhký, s pokroucenými stromy porostlými lišejníky. Druhý okruh vede až k parkovišti, stromy jsou zde vyšší ( až 20 m ), jsou pokryté lišejníky a jinými epifytickými rostlinami. Ze savců v národním parku žijí pouze hlodavci, veverky, kojoti. Vyskytuje se zde až 79 druhů ptáků - několik druhů kolibříků, tangary, tukani, kvesal chocholatý, drozd hnědý - kostarický národní pták. Většina živočichů se však nachází na "karibských" svazích sopky, na nichž jsou příhodnější podmínky pro život.

Vstupné: 7 USD na osobu + cca 1 USD za auto
Otevírací doba: 8:00 - 16:00

POZN: Průvodce varuje před přeplněností, obzvláště o víkendu. My jsme ho o víkendu navštívili. Na vyhlídkové plošině bylo ráno kolem 10 lidí, později kolem 30 až 40, také jsme potkali dost lidí na hlavní promenádě, ale na cestičkách pralesem jsme lidi téměř nepotkávali. Doporučuji navštívit brzy ráno, je mnohem větší šance že uvidíte do kráteru. My jsme čekali na otevření NP, bylo krásné počasí bez mráčků, ale i tak byl kráter téměř zahalen mraky, které byly chvilkami rozfouknuty. Vyplatilo se nám také vrátit a nahlédnout do kráteru znovu. U jezera Botos se vyplatí také chvilku počkat, je zde dost větrno a mlha může rychle zmizet. Je zde velké návštěvnické centrum s malým muzeem a audiovizuální prezentací. Suvenýry v obchodě jsou dražší než na jiných místech.


Popis v cestopisu Fotogalerie
ZPĚT NA MÍSTOPIS
DJanka(at)centrum.cz